HSC2006R0J
RES CHAS MNT 6 OHM 5% 200W
NOVA Part#:
514-989916-HSC2006R0J
Manufacturer Part No:
HSC2006R0J
Technical Datasheet:
6 Ohms ±5% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Base Product Number HSC200
CompositionWirewound
Power (Watts) 200W
Failure Rate-
Lead StyleTerminal Screw Type
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 6 Ohms