UWP100-10RJ8
CHAS MNT 10 OHM 100W BRKT
NOVA Part#:
514-1100832-UWP100-10RJ8
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
UWP100-10RJ8
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
10 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerRiedon
RoHS 1
SeriesUWP
Coating, Housing TypeCeramic
Size / Dimension4.449" L x 0.894" W (113.00mm x 22.70mm)
Height - Seated (Max)0.894" (22.70mm)
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
CompositionWirewound
Power (Watts) 100W
Failure Rate-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Mounting FeatureBrackets
Features Flame Proof, Safety
Resistance 10 Ohms