TGHHV150RJE
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 120W
NOVA Part#:
514-1100719-TGHHV150RJE
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TGHHV150RJE
Technical Datasheet:
150 Ohms ±5% 120W Thick Film Chassis Mount Resistor
RoHS 1
SeriesTGH
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Size / Dimension1.496" L x 0.980" W (38.00mm x 24.90mm)
Height - Seated (Max)0.483" (12.26mm)
Package / CaseSOT-227-2
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
CompositionThick Film
Power (Watts) 120W
Failure Rate-
Lead StyleM4 Threaded
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency
Resistance 150 Ohms