270100M538-13R
100W 13 OHMS VIT 5%
NOVA Part#:
514-1132587-270100M538-13R
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
270100M538-13R
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
13 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerOhmite
RoHS 1
Series270
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Height - Seated (Max)-
Package / CaseRadial, Tubular
Operating Temperature -
CompositionWirewound
Power (Watts) 100W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Features Flame Retardant Coating, Safety
Resistance 13 Ohms