TE100B12RJ
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 100W
NOVA Part#:
514-1404530-TE100B12RJ
Manufacturer Part No:
TE100B12RJ
Standard Package:
5
Technical Datasheet:
12 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerTE Connectivity Passive Product
RoHS 1
SeriesTE, CGS
Coating, Housing TypeSilicone Coated
Size / Dimension1.102" Dia x 7.165" L (28.00mm x 182.00mm)
Height - Seated (Max)-
Package / CaseRadial, Tubular
Operating Temperature -25°C ~ 225°C
Base Product Number TE100
CompositionWirewound
Power (Watts) 100W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±440ppm/°C
Mounting FeatureBrackets
Features Flame Proof, Safety
Resistance 12 Ohms