TGHMV25R0JE
25 OHM 300 WATT SOT227 5% TF
NOVA Part#:
514-989446-TGHMV25R0JE
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TGHMV25R0JE
Technical Datasheet:
25 Ohms ±5% 300W Thick Film Chassis Mount Resistor
RoHS 1
SeriesTGHM
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Size / Dimension1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Package / CaseSOT-227-2
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
CompositionThick Film
Power (Watts) 300W
Failure Rate-
Lead StyleQuick Connects, 0.228" (5.80mm)
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 25 Ohms