TA1K0PH50R0KE
RES CHAS MNT 50 OHM 10% 1000W
NOVA Part#:
514-1269888-TA1K0PH50R0KE
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TA1K0PH50R0KE
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
50 Ohms ±10% 1000W Thick Film Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerOhmite
RoHS 1
SeriesTAP1000
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Size / Dimension3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Height - Seated (Max)1.548" (39.31mm)
Package / CaseBox
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
CompositionThick Film
Power (Watts) 1000W
Failure Rate-
Lead Style#10-32 Threaded
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features Moisture Resistant
Resistance 50 Ohms