TE1000B82RJ
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 1000W
NOVA Part#:
514-1269830-TE1000B82RJ
Manufacturer Part No:
TE1000B82RJ
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
82 Ohms ±5% 1000W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerTE Connectivity Passive Product
RoHS 1
SeriesTE, CGS
Coating, Housing TypeSilicone Coated
Size / Dimension2.362" Dia x 11.811" L (60.00mm x 300.00mm)
Height - Seated (Max)-
Package / CaseRadial, Tubular
Operating Temperature -25°C ~ 225°C
Base Product Number TE1000
CompositionWirewound
Power (Watts) 1000W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±440ppm/°C
Mounting FeatureBrackets
Features Flame Proof, Safety
Resistance 82 Ohms