KAL100JB1R00
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 100W
NOVA Part#:
514-1684919-KAL100JB1R00
Manufacturer Part No:
KAL100JB1R00
Standard Package:
60
Technical Datasheet:
1 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerStackpole Electronics Inc
RoHS 1
SeriesKAL
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension3.504" L x 2.756" W (89.00mm x 70.00mm)
Height - Seated (Max)1.791" (45.50mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
CompositionWirewound
Power (Watts) 100W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features Moisture Resistant
Resistance 1 Ohms
Other NamesKAL1001JB-ND
KAL 100 1 5% B