TGHEV10R0FE
100W RESISTOR 10 OHM 1%
NOVA Part#:
514-1100918-TGHEV10R0FE
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TGHEV10R0FE
Technical Datasheet:
10 Ohms ±1% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor
RoHS 1
SeriesTGHE
Coating, Housing TypeCeramic
Size / Dimension1.378" L x 0.669" W (35.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
Package / CaseModule
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
CompositionThick Film
Power (Watts) 100W
Failure Rate-
Lead StyleQuick Connects
Tolerance±1%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features Non-Inductive
Resistance 10 Ohms