TGHDXR500JE
100W SOT227 0.50 OHMS 5%
NOVA Part#:
514-1269297-TGHDXR500JE
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TGHDXR500JE
Technical Datasheet:
500 mOhms ±5% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor
RoHS 1
SeriesTGHD
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Size / Dimension1.260" L x 0.748" W (32.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Package / CaseSOT-227-2
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
CompositionThick Film
Power (Watts) 100W
Failure Rate-
Lead StyleWire Leads
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features Current Sense, Non-Inductive
Resistance 500 mOhms