THS101R8J
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 10W
NOVA Part#:
514-989756-THS101R8J
Manufacturer Part No:
THS101R8J
Technical Datasheet:
1.8 Ohms ±5% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Base Product Number THS10
CompositionWirewound
Power (Watts) 10W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 1.8 Ohms