HSC1502R2J
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 150W
NOVA Part#:
514-989797-HSC1502R2J
Manufacturer Part No:
HSC1502R2J
Standard Package:
5
Technical Datasheet:
2.2 Ohms ±5% 150W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerTE Connectivity Passive Product
RoHS 1
SeriesHS, CGS
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Base Product Number HSC150
CompositionWirewound
Power (Watts) 150W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 2.2 Ohms