HSC3001R0J
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 300W
NOVA Part#:
514-989942-HSC3001R0J
Manufacturer Part No:
HSC3001R0J
Standard Package:
2
Technical Datasheet:
1 Ohms ±5% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension5.039" L x 2.874" W (128.00mm x 73.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
CompositionWirewound
Power (Watts) 300W
Failure Rate-
Lead StyleTerminal Screw Type
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 1 Ohms