HSC100R10J
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 100W
NOVA Part#:
514-989678-HSC100R10J
Manufacturer Part No:
HSC100R10J
Technical Datasheet:
100 mOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
CompositionWirewound
Power (Watts) 100W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 100 mOhms