THS5018RJ
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 50W
NOVA Part#:
514-989219-THS5018RJ
Manufacturer Part No:
THS5018RJ
Technical Datasheet:
18 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Base Product Number THS50
CompositionWirewound
Power (Watts) 50W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 18 Ohms