A11CSQ12VDC1.2
RELAY AUTO SPDT 12VDC QC
NOVA Part#:
461-1867708-A11CSQ12VDC1.2
Manufacturer Part No:
A11CSQ12VDC1.2
Standard Package:
25
Technical Datasheet:
More Information
CategoryAutomotive Relays
ManufacturerCIT Relay and Switch
RoHS 1
SeriesA1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSocketable
Base Product Number A11CSQ
Coil Power 1.2W
Coil Voltage12VDC
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage75VDC - Max
Coil Current 100 mA
Coil TypeNon Latching
Must Operate Voltage8.4 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time10 ms
Release Time7 ms
Coil Resistance 120 Ohms
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Features Sealed - Fully
Contact FormSPDT (1 Form C)
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)