16SEPC100MW
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H
NOVA Part#:
62-568273-16SEPC100MW
Manufacturer Part No:
16SEPC100MW
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 5000 Hrs @ 105°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerPanasonic Electronic Components
RoHS 1
SeriesOS-CON™, SEPC
TypePolymer
Capacitance100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number 16SEPC
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency 234 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.68 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size-
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V