A758BG106M1EAAE070
CAP ALUM POLY 10UF 20% 25V T/H
NOVA Part#:
62-277040-A758BG106M1EAAE070
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
A758BG106M1EAAE070
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
10 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 70mOhm 5000 Hrs @ 105°C
RoHS 1
SeriesA758
TypePolymer
Capacitance10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number A758BG
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 750 mA @ 100 kHz
Surface Mount Land Size-
Tolerance±20%
Voltage - Rated25 V