PCS1C680MCL1GS
CAP ALUM POLY 68UF 20% 16V SMD
NOVA Part#:
62-455784-PCS1C680MCL1GS
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PCS1C680MCL1GS
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
68 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 5000 Hrs @ 105°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerNichicon
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesPCS
TypePolymer
Capacitance68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Package / CaseRadial, Can - SMD
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 2.2 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V