A758KR277M1CAAE011
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
NOVA Part#:
62-277425-A758KR277M1CAAE011
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
A758KR277M1CAAE011
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 11mOhm 5000 Hrs @ 105°C
RoHS 1
SeriesA758
TypePolymer
Capacitance270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 11mOhm
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number A758KR
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size-
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V