16SVPF1000M
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V SMD
NOVA Part#:
62-568064-16SVPF1000M
Manufacturer Part No:
16SVPF1000M
Standard Package:
400
Technical Datasheet:
1000 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 5000 Hrs @ 105°C
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesOS-CON™, SVPF
TypePolymer
Capacitance1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Package / CaseRadial, Can - SMD
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number 16SVPF
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.4 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V