ECASD40D227M009K00
CAP ALUM POLY 220UF 20% 2V SMD
NOVA Part#:
62-277726-ECASD40D227M009K00
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ECASD40D227M009K00
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
220 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 1000 Hrs @ 105°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerMurata Electronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesECAS
TypePolymer
Capacitance220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Package / Case2917 (7343 Metric)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number ECASD40D
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated2 V