PHH225MKP3370QE4
CAP ALUM POLY HYB 370UF 63V T/H
NOVA Part#:
62-785659-PHH225MKP3370QE4
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PHH225MKP3370QE4
Standard Package:
352
Technical Datasheet:
370 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead 6.1mOhm 3000 Hrs @ 125°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerKEMET
RoHS 1
SeriesPHH225
TypeHybrid
Capacitance370 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.1mOhm
Size / Dimension0.638" Dia (16.20mm)
Height - Seated (Max)1.445" (36.70mm)
Package / CaseRadial, Can - Mounting Ring - 4 Lead
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PHH225M
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency 7.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 39.5 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size-
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated63 V