A750MW128M1EAAE014
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 25V T/H
NOVA Part#:
62-568310-A750MW128M1EAAE014
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
A750MW128M1EAAE014
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
1200 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 14mOhm 2000 Hrs @ 105°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerKEMET
RoHS 1
SeriesA750
TypePolymer
Capacitance1200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number A750MW
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency 295.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.91 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size-
Tolerance±20%
Voltage - Rated25 V