A759EA106M1JAAE060
CAP ALUM POLY 10UF 20% 63V T/H
NOVA Part#:
62-277043-A759EA106M1JAAE060
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
A759EA106M1JAAE060
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
10 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 60mOhm 2000 Hrs @ 125°C
RoHS 1
SeriesA759
TypePolymer
Capacitance10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number A759EA
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency 82.9 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.658 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size-
Tolerance±20%
Voltage - Rated63 V