20SVF120M
CAP ALUM POLY 120UF 20% 20V SMD
NOVA Part#:
62-277972-20SVF120M
Manufacturer Part No:
20SVF120M
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
120 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 1000 Hrs @ 125°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerPanasonic Electronic Components
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesOS-CON™, SVF
TypePolymer
Capacitance120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Package / CaseRadial, Can - SMD
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number 20SVF
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency 50.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.01 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated20 V